Jezyk Niemowląt

Jedną z najbardziej frustrujących rzeczy, z którymi mierzy się każdy rodzic po przyjściu na świat dziecka, to trudność w rozpoznaniu, czego maluch potrzebuje i co chce nam zakomunikować. Nie rozumiemy, dlaczego płacze. Martwimy się, że coś może mu dolegać. Często zachodzimy w głowę, co nasze dziecko próbuje nam przekazać poprzez płacz i marudzenie. Język niemowląt początkowo jest dla nas po prostu niezrozumiały zwłaszcza, gdy jest to nasze pierwsze dziecko.

Dzieci komunikują się z nami o wiele wcześniej, jeszcze zanim wypowiedzą swoje pierwsze słowa. Niemowlę rodzi się ze zdolnością do wyrażania kilku emocji, między innymi, złości, strachu, radości. Jeśli potrafimy odczytać te emocje i szybko zareagować na sygnały, które dziecko nam wysyła, zwiększamy poczucie bezpieczeństwa u dziecka, zaufanie do nas, a także swoją własną samoocenę.

Oczywiście, nie jest tak prosto odczytać sygnały wysyłane przez język niemowląt. Nie wszystkie dzieci wysyłają nam jasne komunikaty i czasem potrzebujemy kilku miesięcy, żeby się z nimi w pełni porozumieć. Obserwacja jest kluczową metodą pomocną przy nauce komunikacji z niemowlęciem. Obserwując dziecko dokładnie, przyglądając mu się uważnie w różnych sytuacjach, słuchając jego płaczu, rejestrując, jakie miny robi, kiedy i w jakich sytuacjach drapie się za uszko, odwraca główkę, mruży oczka, marszczy czoło albo się uśmiecha i przede wszystkim odpowiadając na jego komunikaty, masz szansę nauczyć się rozróżniać sygnały wysyłane przez niemowlę. Dzięki twojej szybkiej reakcji na płacz dziecka, będziesz w stanie już niebawem zrozumieć, dlaczego maleństwo płacze i czego mu w danym momencie potrzeba: czy jest głodne, zmęczone, ma mokrą pieluszkę, czy może czuje się samotne.
Dlaczego warto reagować na sygnały, które dziecko nam wysyła?
  1. Niemowlęta tracą mniej energii na zakomunikowanie nam swojej potrzeby, kiedy szybko na nią odpowiadamy.
  2. Szybka odpowiedź z naszej strony równa się mniej płaczu.
  3. Nasza szybka reakcja pozwala dziecku na bezstresową komunikację ze światem.
  4. Dzieci, które są wysłuchane, dorastają w poczuciu szacunku do siebie, poczucia własnej wartości, ufności i umiejętności kontroli emocji.
  5. Dzieci, których potrzeby są szybko zaspokajane, szybciej regulują procesy karmienia i spania.
  6. Dla nas rodziców, to wielki zastrzyk pewności siebie, kiedy rozumiemy język naszych maluszków.
  7. Odpowiadając na komunikaty wysyłane przez dziecko, wzmacniamy wieź między nami, a dzieckiem.
(Wyświetlono 114 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz