Proste sposoby, które pomogą tacie nawiązać więź z niemowlęciem

Z natury tata spędza mniej czasu z niemowlęciem. Zazwyczaj to mama dziecko karmi, nosi na rękach, pielęgnuje i chodzi na spacery. Więź z niemowlęciem jest bardzo ważna zarówno ze strony mamy, jak i taty. Tatusiowie, z powodu ograniczonej ilości czasu spędzanego z dzieckiem, czasem czują się odsunięci na bok albo boją się, że zrobią coś nie tak. Aby tak się nie stało i aby ułatwić tacie nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem od samego początku, wystarczy zaangażować się w codzienne życie malucha, czynności pielęgnacyjne i zabawę:

1. Nakarm dziecko. 
Jeśli wciąż jest karmione tylko piersią, to poproś partnerkę, żeby czasem odciągnęła odrobinę pokarmu, tak żebyś mógł nakarmić dziecko butelką. To znacznie zwiększy Twoją więź z niemowlęciem. Jeśli dziecko jest starsze i jest już częściej karmione butelką, wybierz sobie jedno karmienie dziennie, na przykład wieczorem przed snem malucha i karm go każdego dnia. Niech to będzie Twój wyjątkowy czas spędzony tylko z dzieckiem. Pozycja, w której najczęściej karmi się dziecko, sprzyja nawiązaniu pięknego wzrokowego kontaktu, między rodzicem a dzieckiem. Jeśli dziecko je już tylko pokarmy stałe, to wciąż świetna okazja dla do przejęcia roli karmiącego opiekuna na przykład podczas śniadań i kolacji.
2. Zaśpiewaj kołysankę.
Dzieci uwielbiają głosy najbliższych osób. Śpiewaj maluszkowi piosenki, kiedy kładziesz go spać po południu bądź wieczorem. Dziecko prawdopodobnie będzie zachwycone, a Ty poczujesz się dowartościowany i potrzebny. Jeśli maluszek nie lubi śpiewu, możesz do niego szeptać delikatnie, nucić, albo opowiadać różne historie. Tatusiowie mają świetną wyobraźnię.
3. Wykąp.

Jeśli na początku boisz się, że nie dasz sobie rady, rób to przez jakiś czas wraz ze swoją partnerką. I nie bój się. Z pewnością nie skrzywdzisz maluszka. A jeśli będzie płakał? To normalne, bo dzieci często płaczą z różnych powodów. Na początku to praktycznie ich jedyny sposób komunikacji z nami. Niech kąpiel stanie się waszym codziennym rytuałem. Większość maluchów lubi pluskanie w wodzie i stwarza to świetną okazję do wspólnej zabawy.

4. Zrób masaż.

Zrób maluchowi kojący masaż. Wybierz do tego odpowiedni czas, kiedy dziecko jest w dobrym nastroju. Jeśli kąpiesz maluszka, wykorzystaj moment zaraz po kąpieli. Wysusz dobrze skórę dziecka i wymasuj delikatnie całe jego ciało oliwką. Masaż wspaniale wspomaga rozwój dziecka, a dodatkowo pogłębia Twoją więź z niemowlęciem. Z moich obserwacji wynika, że tatusiowie bardzo dobrze sobie radzą z masowaniem swoich maluszków i bardzo to lubią. A dzieci? Są zachwycone oczywiście.

5. Baw się.

Usiądź spokojnie z maluszkiem i po prostu się z nim baw. Odłóż telefon, zamknij komputer, nie myśl o pracy. Nawet niemowlę lubi jak się do niego mówi, pokazuje różne rzeczy i opowiada o świecie. Ze starszym dzieckiem możesz się bawić stosownie do jego wieku. Najlepsze są proste, wymyślone przez nas,  twórcze zabawy. Poświęć dziecku choć kilka minut prawdziwej zabawy każdego dnia. Zobaczysz, opłaci Ci się. Uśmiech na twarzy malucha, radosny śmiech, jego mała rączka na twojej twarzy, a potem buziak i “dziękuję tatusiu” – bezcenne.
6. Ubieraj.
Pomóż w ubieraniu dziecka. Możesz tak, wspólnie z dzieckiem zaczynać nowy dzień, albo przygotowywać je do snu. Zmieniaj pieluszkę, kiedy jest taka potrzeba. Korzystaj z każdej okazji, żeby spędzić trochę czasu z dzieckiem. Nie bój się, poradzisz sobie. Przebieranie to świetny moment na zabawę. Możesz całować stópki dziecka i robić “pierdzioszki” na jego brzuszku. Maluch będzie zachwycony. A i Ty zapewne uśmiechniesz się nie raz, słysząc radosny chichot malucha.
I pamiętaj. Jesteś najlepszym tatą dla swojego dziecka. To do Ciebie maluch się codziennie uśmiecha, Tobie ufa i na Ciebie czeka. To Ty wiesz najlepiej, czego mu potrzeba. Wystarczy, że w siebie uwierzysz.
(Wyświetlono 96 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Powiązane Artykuły

  1. Bebe napisał(a):

    Tak, Tato zatrzymaj się czasem i pobądź z dzieckiem tu i teraz, bo czas mija nieubłaganie 🙂

  2. Iga Będkowska napisał(a):

    Świetny artykuł, pokazałam go mojemu M. 🙂 powiedział, że jak tylko dorobimy się bobaska to będzie spełniał wszystkie wyżej wymienione punkty :)))

  3. I bezpowrotnie. To, o co zadbamy dziś, zaowocuje w przyszłości 🙂

  4. Bardzo się cieszę i bardzo mi miło 🙂 To naprawdę wspaniałe, kiedy tata angażuje się w życie swojego maluszka 🙂

Dodaj komentarz