Rozwój inteligencji u niemowląt

Wiedzieliście, że bardzo szybki rozwój inteligencji u niemowląt przypada już na 8 miesiąc życia dziecka? Jest to okres wzmożonego rozwoju. Dziecko zaczyna poznawać świat z różnych perspektyw. Potrafi już samo siedzieć, często zaczyna raczkować, niebawem zacznie chodzić. Poznaje nowe smaki, nowe zabawki i przedmioty. Komunikuje się ze światem już na wiele sposobów. I rodzicom jest coraz łatwiej zrozumieć maluszka. Dziecko w tym wieku poznaje świat intensywnie wszystkimi zmysłami. Jest ciekawe świata, lubi poznawać i odkrywać. Odpowiednia stymulacja dziecka, może bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój inteligencji u niemowląt społecznej i emocjonalnej.

Rozwój inteligencji u niemowląt – Istnieją 4 proste sposoby stymulacji dziecka w kierunku rozwoju inteligencji:

1. Pierwszym z nich jest miłość, bliskość oraz poczucie bezpieczeństwa. Każde dziecko na wszystkich etapach swojego życia potrzebuje miłości i czułości. Im więcej jej otrzyma, tym lepiej będzie wyposażone w przyszłości. Jego poczucie bezpieczeństwa będzie silne i stabilne. Przytulajcie malucha, kiedy tylko możecie, noście na rękach, całujcie, mówcie, że go kochacie, że jest najważniejszy. Masujcie, głaskajcie i spędzajcie razem dużo czasu. Jeśli dacie dziecku w tym momencie to, czego potrzebuje, będzie odważniejsze, spokojniejsze i silniejsze psychicznie na dalszych etapach rozwoju. Miłości nigdy nie jest za wiele. Nie da się dziecka rozpieścić czułością i bliskością.

2. Drugim sposobem stymulacji maluszka jest komunikacja słowna. Śpiewajcie. Czytajcie. Mówcie. Wasz maluszek uwielbia Wasz głos. Już w życiu łonowym przyzwyczaja się do niego i po urodzeniu brzmi on dla niego jak najpiękniejsza melodia. Opowiadajcie dziecku w ciągu dnia jak najwięcej, o tym co robicie, co się wkoło niego dzieje. Jeśli na przykład przebieracie dziecko, mówcie mu o tym, opowiadajcie mu, o każdej czynności, którą wykonujecie. Opowiadacie o tym, jak przygotowujecie kawę, jak kroicie marchewkę. Śpiewajcie mu piosenki, nućcie melodie. Dzięki temu, że dziecko często słyszy wasz głos, czuje się bezpieczne i szczęśliwe. Pomaga mu to również w przyszłym rozwoju mowy. Dziecko uczy się dźwięków od nas. Im częściej je słyszy, tym łatwiej będzie mu je powtórzyć w przyszłości. Czytajcie książki, i baśnie. Boicie się, że maluszek ich nie zrozumie? Nie szkodzi. Czytając zmieniacie intonację, modelujecie głos, a dziecko to słyszy i uczy się rozróżniać różne dźwięki i słowa. No i uwielbia was po prostu słuchać.

3. Trzecim sposobem jest eksplorowanie świata przez dziecko.
Wasz kilkumiesięczny maluch jest na etapie odkrywania i doświadczania. Dotknięcie, posmakowanie czy powąchanie, to jedyne sposoby na poznanie przez niego tego, co go otacza. Jak możecie mu pomóc? Przede wszystkim pozwólcie dziecku na odkrywanie świata w wybrany przez nie sposób. Jeśli chce raczkować, pełzać, siedzieć w określonym miejscu, pozwólcie mu na to. Jeśli samo już raczkuje albo chodzi, to pozwólcie mu na odkrywanie wszystkich pomieszczeń samodzielnie. To bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju. Badania potwierdzają, że dziecko, które ma dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu i może swobodnie je odkrywać, rozwija się o wiele szybciej. Dzięki swobodnej eksploracji, dziecko będzie odważniejsze i bardziej ciekawe świata. I nie martwcie się zbytnio się o bakterie i zarazki. Dziecko musi wziąć do buzi przedmiot, żeby go poznać.

4. Czwartym sposobem stymulowania rozwoju inteligencji jest kontakt z innymi osobami.
To bardzo ważny element w życiu dziecka. Maluch na pewnym etapie rozwoju potrzebuje coraz więcej osób w swoim otoczeniu. Nie wystarcza mu już tylko mama i tata. Potrzebuje do zabawy zarówno dorosłych jak i dzieci. Mając kontakt z innymi osobami, może poznać wiele różnych sposobów reagowania i różnych zachowań. Uczy się współistnienia i dzielenia z innymi. Wychodźcie z z domu jak najczęściej. Zabierajcie dziecko ze sobą do znajomych, do rodziny, na spacer, wycieczki i na place zabaw. Jeśli nie macie znajomych z dziećmi, to spróbujcie nawiązać znajomości na placach zabaw, żeby dziecko miało kontakt z rówieśnikami jak najczęściej. To naprawdę wzbogaci jego rozwój społeczny.

Wszystkie te sposoby sprawią, że dziecko będzie się odpowiednio rozwijać, a przede wszystkich poznawać świat na wszystkich poziomach i wszystkimi zmysłami. Właśnie to intensywne poznanie świata wpłynie korzystnie na rozwój sfery poznawczej, emocjonalnej i społecznej.

(Wyświetlono 61 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Powiązane Artykuły

 1. Katarzyna napisał(a):

  "Nie da się dziecka rozpieścić czułością i bliskością." – bardzo cenne i bardzo prawdziwe słowa.

 2. oliwkowomi napisał(a):

  Super! Dokładnie tak! Mój Oli za dwa tygodnie kończy 8 miesięcy i rozumie już coraz więcej, a gdy zawołam "chodź do mnie" pełznie od razu z ogromnym uśmiechem na buzi! 🙂
  pozdrawiam M.
  : ))

 3. Tulić, całować, masować, mówić czułe słowa-można w nieskończoność! Im więcej, tym lepiej 🙂

 4. Super Oli! To taki fajny okres bardzo szybkiego rozwoju. Pamiętam, że nie nadążałam za córeczką. Codziennie zaskakiwała mnie czymś nowym, a ja wciąż byłam na etapie wczorajszym 😉

 5. Mio i Mao napisał(a):

  Piękne słowa, wpisuję do kalendarza.

 6. Ania - mamaGadzet napisał(a):

  Bardzo fajny artykuł. Z pewnością skorzystam z tych rad 🙂

 7. Cieszę się, ze się podoba 🙂

 8. LilyLife napisał(a):

  Super napisane, aż nie mogłam przestać czytać. Na pewno wezme do serca rady 🙂

 9. Dziękuję za miłe słowa! 🙂

 10. Bardzo ciekawie opisany artykuł, to prawda są to bardzo ważne aspekty w życiu każdego maluszka, który z każdym dniem rozwija się coraz bardziej i staje się coraz to mądrzejszym młodym człowiekiem, a później nie raz potrafi zaskoczyć pytaniami swoich rodziców 😉

 11. Oj, potrafi 🙂
  Cieszę się, że artykuł się podoba.

Dodaj komentarz