O lęku i odwadze

Czy Wy też bardzo boicie się o swoje pociechy? Trzęsiecie się, jak wdrapują się na meble, krzesła czy drzewa? Serce podchodzi Wam do gardła, kiedy zbliżają się z szelmowską miną do krawędzi? Boicie się że spadną, uderzą się, potłuką, skaleczą się? Ja tak właśnie mam i dużo mnie kosztuje, żeby moim dzieciom tego nie okazywać, żeby nie zabraniać im wchodzenia na drabinki na placu zabaw, na schody, ślizgawki i murki. Żeby pozwolić im bez lęku poznawać świat, zdobywać odwagę na przyszłość, przekraczać swoje małe jeszcze granice, usamodzielniać się.

Kiedyś przeczytałam zdanie, które utkwiło mi w głowie. “O wiele łatwiej jest wyleczyć złamaną nogę niż złamaną odwagę”. Od tamtej pory gryzę się w język za każdym razem, kiedy córeczka i synek odkrywają świat na swój dziecięcy odkrywczy sposób, a ja chciałabym krzyknąć “uważaj” i im w tym przeszkodzić. I tak sobie myślę, że zbyt dużo w tym naszym świecie granic, zakazów, nakazów i lęków. Za dużo strachu, stresu, przewidywania.

Nie zabraniajmy, nie krytykujmy, nie ostrzegajmy zbyt często. Nie straszmy. W zamian tego tłumaczmy i asystujmy. Poświęćmy czas na rozmowę z dzieckiem, na bycie przy nim, na wspólne eksplorowanie świata. Dzieci są takie mądre i tyle rozumieją. Dajmy im trochę mądrej wolności. Z troską, ale bez lęku. Pilnujmy-tak, asystujmy-tak, pokazujmy-tak, ale nie przekazujmy maluchom swoich lęków, nie zabierajmy im samodzielności. Pozwólmy dzieciom być dziećmi. Dajmy im świat bez lęku. Dzieciństwo, które pełne będzie wspaniałych wspomnień. Wyposażmy je w odwagę, która pozwoli im pokonywać trudności w dorosłym życiu i da im siłę do tworzenia rzeczy wielkich.

(Wyświetlono 69 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)
  1. Ania - mamaGadzet napisał(a):

    Świetny tekst… Powinniśmy być obok i pomagać, wspierać, a nie zabraniać i straszyć…

  2. pęczek drutu napisał(a):

    Bardzo dobrze napisane! a zdanie o złamanej odwadze już zapadło mi w pamięć. Osobiście jestem zdania, ze dzieci powinno się wychowywać utwierdzając je w poczuciu własnej wartości oraz oraz poczuciu możliwości pokonywania bariery strachu. Takie podejście pomaga później w życiu.

  3. Kamil napisał(a):

    Wszystkie dzieci się wspinają i szaleją;p

  4. Olo napisał(a):

    Dzieci lubią się bawić:)

  5. S203 napisał(a):

    Każdy kto ma dzieci wie, że słowo odwaga przy nich nabiera nowego znaczenia:)

  6. Bardzo ważne jest, aby pociechom dać jak najwięcej możliwości odkrywania świata.
    Nasz lęk i strach jest nieunikniony, ale nie dajmy mu się pokonać.
    Szczególnie tyczy się to mam wcześniaków, które czasami o wiele bardziej starają się asekurować i pilnować swoich szkrabów. Zwalczmy to i pomyślmy o samodzielności i kształtowaniu się osobowości naszych maluchów 🙂

Dodaj komentarz