Krótka instrukcja masażu

Krótka instrukcja masażu. Przygotuj ciepłe i wygodne miejsce. Może to być przewijak, duże łóżko albo podłoga. Wystarczy, że będzie ciepło i wygodnie. Połóż ciepły kocyk, a na nim ręcznik. Przygotuj oliwkę lub balsam o rzadkiej konsystencji. Włącz delikatne światło i muzykę, którą dziecko zna i lubi. Mogą być jego ulubione kołysanki na płycie, albo Twój głos. Możesz również robić masaż w ciszy. Jeśli dziecko nie zna masażu,to nie wychodź ponad jego codzienną wieczorna rutynę. Dziecko ma się czuć dobrze i bezpiecznie.

Wylej na dłonie trochę oliwki, rozsmaruj ją. W tym czasie weź kilka głębokich oddechów. Zostaw wszystkie troski poza tą chwilą. Spędź ten czas tylko z dzieckiem. Przykryj kocykiem klatkę piersiową, żeby dziecko nie zmarzło. Weź do rąk jedną nóżkę dziecka. Masuj ją z góry na dól całymi dłońmi. Potem w odwrotną stronę. Powtórz kilka razy. Potem pomasuj stópkę, delikatnie przeciągając kciukiem po całej jej powierzchni. Pomasuj każdy paluszek z osobna. Znów masuj całą nogę od pachwiny do stópki. Odłóż nóżkę i dokładnie tak samo pomasuj drugą. Na koniec połóż obie nóżki na ziemi i przeciągnij po nich kilka razy z góry na dół całymi dłońmi. Ubierz dziecko, wytul, podziękuj za masaż i połóż spać (jeśli masujesz przed snem), albo wróć powoli do normalnego rytmu.

Jeśli zdarzy się, że podczas masażu dziecko zacznie płakać, to przestań masować, przytul dzidziusia i wróć do masowania po chwili. A jeśli maluch wciąż płacze, to odłóż masaż na inny dzień. Jeśli dzidziuś jest chory, po szczepieniu albo gorączkuje, to również powstrzymaj się z masażem aż do momentu, jak dziecko będzie w dobrej formie. Mam nadzieję, że ta instrukcja masażu oswoiła Was z tematem i wprowadzicie tę czynność do swojego rytmu dnia.

(Wyświetlono 488 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Powiązane Artykuły

 1. Z pewnością przydadzą się te informacje rodzicom próbującym masować swoje dzieci. Ja zajmuję się masażami dorosłych, ale masaże takich maluchów przynoszą z pewnością więcej frajdy:).

  Pozdrawiam,
  Piotr

 2. Szczególnie na zajęciach grupowych jest bardzo radośnie 🙂

 3. Lucyna napisał(a):

  jak zawsze z przyjemnością czytam 🙂 tym bardziej że w oczach mam obrazy z naszych warsztatów 🙂

 4. ania napisał(a):

  Masaż maleństwa to genialna sprawa. Przećwiczyłam to najpierw na starszym a później na młodszym synku i do teraz polecam wszystkim koleżankom, które mają lub spodziewają się dzidziusia 🙂

Dodaj komentarz