Intuicja i zdrowy rozsądek

trening wychowawczy dla rodziców online

W dzisiejszym świecie dość łatwo jest się pogubić pod napływem najróżniejszych informacji i metod. A bycie rodzicem wcale w tym nie pomaga. Jesteśmy bardziej podatni na sugestie, porady i teorie. Dlaczego tak jest? Bo każdy rodzic kocha swoje dziecko i chce zawsze dla niego jak najlepiej, więc kwestionuje na każdym kroku swoje metody wychowawcze, swoje podejście do rodzicielstwa, zastanawia się, czy dobrze postępuje, czy kocha wystarczająco swoje dziecko, czy inni nie mają racji, mówiąc to czy tamto. A kiedy pojawia się problem, to droga do pogubienia się jest naprawdę prosta. Zaczynamy wtedy szukać, pytać, radzić się, czytać, szperać tu i tam, szukając właściwych rozwiązań. A jest w czym przebierać. Jedna gazeta mówi to, internet tamto, a koleżanka co innego. I co robić?

Zaufać swojej intuicji. To intuicja zawsze podpowie nam najlepiej. Czytajmy, pytajmy, szukajmy – jak najbardziej. Poszerzajmy swoją wiedzę, bo im więcej wiemy, tym łatwiej nam dokonać świadomego wyboru, ale róbmy to z rozsądkiem i zaufaniem do samych siebie. Każdy z nas jest najlepszym rodzicem dla swojego dziecka i wie najlepiej, czego maluchowi potrzeba. Znamy nasze dzieci, wiemy jakie są i czego potrzebują. Każda metoda jest tylko metodą i zbiorem ogólnych założeń, a nasze dzieci to indywidualności. Mają swój temperament, charakter,  upodobania i lęki. I my też jako ludzie jesteśmy różni, więc wybierając metody wychowawcze, szukając rozwiązań problemów, dostosujmy je do naszego życia, do naszych dzieci i do nas samych.

Nie ufajmy nigdy ślepo temu, co ktoś nam mówi, czy pisze. Zastanówmy się nad tym, przeanalizujmy, porozmawiajmy z małżonkiem, partnerką i dopasujmy do naszego życia rodzinnego. Pamiętajmy, że nasza rodzina jest inna niż pozostałe, bo my jesteśmy inni. Jesteśmy ludźmi z własnym bagażem doświadczeń, zbiorem różnych charakterów i temperamentów. Nie bójmy się podejmować swoich decyzji wychowawczych. Pozwólmy sobie na własne wybory. Zaufajmy sobie. I zaufajmy swoim dzieciom. One też nam podpowiedzą i pokażą, co mamy robić jako rodzice. Obserwujmy nasze maluchy i słuchajmy ich. Mądrość dzieci jest niesamowita i nieoceniona.

Nasza intuicja i mądrość naszych dzieci może być podstawą naszego rodzicielstwaUwierzcie mi, że jesteśmy wyjątkowymi rodzicami dla naszych dzieci i nikt nie wie lepiej od nas, czego naszym maluchom potrzeba. Jeśli wsłuchamy się w siebie, znajdziemy chwilę dla nas samych i naszych dzieci, zatrzymamy się w codziennej gonitwie, to zawsze znajdziemy właściwą odpowiedź. Słuchajmy porad, czytajmy, analizujmy, bo to nas wzbogaci, ale róbmy to koniecznie z dystansem i przymrużeniem oka.

(Wyświetlono 226 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Powiązane Artykuły

 1. Bebe napisał(a):

  Prawda 🙂

 2. Zasze warto o tym pamiętać i wzmacniać swoje poczucie rodzicielskiej wartości 🙂

 3. Asia(myhomeandheart) napisał(a):

  Piękne i prawdziwe :-))

 4. dorota sosrodzice.pl napisał(a):

  Pięknie. Podpisuję się pod tym w pełni!

 5. maniamamowania napisał(a):

  Zgadzam się z tym. Szczególnie teraz, kiedy ciągle powstają nowe teorie na temat wychowania dziecka, przyda się właśnie takie zaufanie sobie.

 6. Tak, każdemu z nas przyda się trochę wiary w siebie i swoje możliwości 🙂

 7. Basia napisał(a):

  Wychowanie to w największej mierze sprawa indywidualna, dyktowana intuicją rodzica, pamiętajmy jednak, że czasem warto w tej kwestii uzyskać wsparcie wykwalifikowanych pedagogów. Jako odpowiedzialni rodzice, pragnący szczęśliwej przyszłości dla swojego dziecka wspólnie z mężem zdecydowaliśmy się na zajęcia w ramach Akademii Królowej Jadwigi, gdzie nasza córka dba o swój rozwój i kształtuje charakter.

Dodaj komentarz