Czas wolny i pasja

Aby cieszyć się w pełni macierzyństwem, musisz cieszyć się także sobą i swoim całym życiem. Bycie mamą to jedna z najważniejszych, najwspanialszych, najtrudniejszych i najbardziej absorbujących ról w życiu kobiety. Zanim pojawia się w naszym życiu dziecko, nie jesteśmy sobie nawet w stanie wyobrazić jak nasze życie może się zmienić. Mały człowiek to dwudziestoczterogodzinna odpowiedzialność, która na początku macierzyństwa może okazać się całkiem szokująca. Wiele mam na początku swojej rodzicielskiej drogi czuje, że traci tożsamość, że dziecko zabiera jej całe życie, że opieka nad maleństwem wymaga tak dużo czasu, że nie pozostaje nic dla niej samej. To całkiem normalne uczucie. Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące to ciągłe docieranie się, ustalanie rytuałów, dopasowywanie do nowego stylu życia.

Pamiętaj jednak, że niezależnie jak bardzo absorbujące jest Twoje dziecko, to bardzo ważne, żebyś znalazła czas wolny dla samej siebie. Ty i Twój partner staliście się rodzicami i macie teraz nowe obowiązki, ale macie też swoje potrzeby, swoje pasje, swoje marzenia, o które powinniście dbać i je realizować. Ciesz się urokami macierzyństwa i celebruj każdą chwilę ze swoim dzieckiem. Ale nie pozwól, żeby macierzyństwo całkowicie zawładnęło Twoim życiem. Pamiętaj, że wciąż jesteś osobą, którą byłaś i żeby być w pełni szczęśliwą, wciąż musisz się spełniać.

Zadbaj o czas wolny i pasje. Każdy z nas do normalnego funkcjonowania potrzebuje odrobiny czasu tylko dla siebie i swojej własnej przestrzeni. Zostaw dziecko z tatą, babcia, ciocią i zadbaj o swoje potrzeby. Jeśli Ty będziesz szczęśliwa, Twój maluch będzie spokojniejszy i radośniejszy. Nie na darmo mówi się, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Dzieci są jak małe barometry i świetnie wyczuwają nasze emocje i nastroje. Im więcej w Tobie spokoju i luzu, tym bardziej zrelaksowany maluch. Nie bój się, że ten, z kim zostawiasz malucha nie da sobie rady. Poradzi sobie i to z pewnością lepiej, niż myślisz. To matczyny lęk o dziecko często podsuwa Ci czarne scenariusze i nie pozwala zostawić maluszka samego choć na chwilę. Dziecku z pewnością nic nie będzie, jeśli zostawisz je na godzinę czy dwie.

Wyjdź z domu i ciesz się chwilą. Idź na zakupy. Kup sobie coś fajnego. Umów się do fryzjera, do kosmetyczki. Idź tam, gdzie są ludzie. Ich towarzystwo, widok toczącego się życia, nastawia nas pozytywnie i pozwala myśleć, że wszystko jest w porządku. Umów się z koleżanką, wyjdź na kawę, na plotki, do kina, na koncert. Zapisz się na pilates, jogę, zumbę, fitness. Odetchnij, wyluzuj się, zostaw troski w domu i po prostu ciesz się, tym co robisz. Każdy z nas ma w sobie potencjał i potrzebę realizacji. Zastanów się, co zawsze chciałaś robić, w czym jesteś dobra i co cię fascynuje.

Jako mama jesteś kreatywna, dobrze zorganizowana i masz podzielną uwagę. A to najlepsze podstawy do tworzenia. Nie bój się zatem spróbować czegoś nowego. Macierzyństwo to świetny moment na nowe działania. Zacznij pisać pamiętnik albo bloga. Przelewanie myśli to świetna forma samorealizacji. Zacznij się uczyć nowego języka, tańca. Naucz się jeździć na rolkach, spróbuj gry w tenisa albo squasha. Naucz się szyć albo robić na szydełku. Zapisz się na kurs fotografii. Znajdź coś, co polubisz i co sprawi ci przyjemność. Tworzenie sprawia, że czujemy się szczęśliwi i podnosi naszą samoocenę. Może się okazać, że znajdziesz, coś co pokochasz i poczujesz się spełniona. Przeznacz na to 10 minut dziennie, 2 godziny w tygodniu. Dbaj o to, rozwijaj się.

I pamiętaj. Kiedy masz wolną godzinę, to naprawdę z niej skorzystaj. Nie myj podłogi, nie biegaj z odkurzaczem. Poświęć ten czas wolny tylko sobie. Zobaczysz, poczujesz się lepiej, a w konsekwencji skorzystasz z tego i Ty i Twoje dziecko.

(Wyświetlono 277 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Powiązane Artykuły

  1. Klinika Szczęścia napisał(a):

    Świetny artykuł… i to nie tylko dla mam, ale dla każdego! To takie ważne, żeby pamiętać o sobie, a tylko o rolach, w które wchodzimy. Czasem trzeba być tylko ze sobą!

  2. Zgadzam się w 100%! I ciesze się, że artykuł się podoba 🙂

  3. wpodrozyprzezzycie napisał(a):

    my dzielimy pasje z Małą 🙂

  4. I to jak pięknie…widziałam 🙂 Podziw dla Was!
    Podróże są wspaniałe z dzieckiem. Ostatnio wybraliśmy się z mężem na samotny 2-dniowy wypad w słowackie góry (http://pozytywnerodzicielstwo.blogspot.fr/2013/06/relaksujacy-wyjazd-rajecke-teplice.html) i było tak pięknie i tyle rzeczy dla dzieci, że żalowaliśmy, że Amelki nie było z nami 😉

Dodaj komentarz