2 proste zasady organizacyjne, które ułatwią Ci życie

Dobrze wiem, jak zmienia się życie po przyjściu na świat dziecka. Jak czasem trudno odnaleźć się w gąszczu nowych obowiązków, jak duże jest zmęczenie i frustracja spowodowana zaniedbaniem swoich potrzeb. W tym okresie w opałów ratuje nas dobra organizacja czasu. Chroni nas ona przed chaosem i pomaga wyrobić dobre nawyki usprawniające życie.

Pytacie mnie czasem, jak radzę sobie z pracą, dziećmi, ogarnianiem rzeczywistości i jak to możliwe, że zawsze mam na wszystko czas? Zdradzę Wam, że nie jestem żadną czarodziejką, tylko dbam bardzo o organizację domowego czasu, ustalam pomocne rytuały, planuję, priorytetuję, motywuję się i ciągle uczę. I wierzę, że jeśli ja mogę, to Wy też 🙂

Proste zasady organizacyjne pomogą w ustaleniu rytuałów, pomogą zorganizować plan dnia, plan posiłków i plan sprzątania, pomogą w utrzymaniu czystości i kontroli nad domem. Dzięki organizacji domowych obowiązków, zyskamy cenny czas na zabawę z dziećmi, na zadbanie o siebie i na spokojną rozmowę z mężem. Systematyczność i planowanie pomoże nam uniknąć życiowego bałaganu i zaoszczędzi czas. Wbrew pozorom, codzienne wykonywanie dodatkowych drobnych czynności, takich jak tworzenie list i spisywanie rzeczy do zrobienia, a także odkładanie rzeczy na swoje miejsce, usprawni nasz system działania i nie dopuści do marazmu, braku motywacji i odkładania zadań na później.

Dziś podzielę się z Wami dwoma niesamowicie prostymi zasadami którymi się codziennie kieruję. Pomagają mi one nie odkładać na później, nie mnożyć sobie obowiązków i na bieżąco radzić sobie z pracą, którą muszę wykonać:

2 PROSTE ZASADY ORGANIZACYJNE, KTÓRE UŁATWIĄ CI ŻYCIE:

  1. Jedną z najprostszych zasad organizacyjnych jest ZASADA 2 MINUT. Co ona oznacza? Każdą czynność, która trwa nie więcej niż dwie minuty wykonujemy natychmiast. NIE ODKŁADAMY NA POTEM! Kiedy mój synek kończy jeść obiad, wkładam naczynia do zmywarki, zmywam blat na którym jadł, stawiam fotelik we właściwym miejscu. Zajmuje mi to dosłownie 2 minuty. Koniec. Idziemy się bawić albo wychodzimy na spacer. Mogłabym zostawić naczynia na stole i posprzątać, kiedy wrócimy do domu, ale tego nie robię z dwóch powodów. Po pierwsze w ten sposób uczę dzieci utrzymania porządku, a po drugie zaoszczędzam czas. Wiem, że kiedy wrócimy ze spaceru będę miała dwójkę dzieci i każde z nich będzie potrzebowało mojej uwagi. Nie chcę zatem tracić cennego czasu na mycie naczyń. Wolę go spędzić z dziećmi. Większość osób, która wyuczyła się zasady 2-minut opiniowała, że bardzo ułatwia ona życie. Absolutnie potwierdzam zarówno z własnego doświadczenia, jak i obserwacji.
  1. Drugą bardzo prostą i znaną zasadą organizacyjną jest ODKŁADANIE NA MIEJSCE. Ta zasada oznacza, że każdy przedmiot, który bierzesz do ręki, po użyciu odkładasz w to samo miejsce. Dlaczego? Ponieważ, kiedy będziesz go po raz kolejny potrzebować, zaoszczędzisz sobie czasu na szukanie go po całym domu. W codziennym zabieganiu bardzo szybko zapominamy o drobnych rzeczach, które wykonujemy, często bliscy przekładają akcesoria „za nas” w inne miejsce. Kończymy w ten sposób, że tracimy 10 minut na szukanie nożyczek po całym domu. Odłożenie tych samych nożyczek zaraz po użyciu, zajęłoby nam 30 sekund. Wyuczenie tych dwóch nawyków powinno stać się dziś naszym priorytetem, bo dzięki nim w ciągu miesiąca, zyskamy kilka godzin wolnego czasu, który możemy przeznaczyć na coś przyjemnego.

Jeśli masz ochotę poznać więcej technik organizacyjnych i nauczyć się lepszego zarządzania swoim czasem, to zapraszam Cię na mój KURS ONLINE Z ORGANIZACJI CZASU DLA MAM – MAMA DOBRZE ZORGANIZOWANA

Jeśli masz ochotę poznać 5 skutecznych wskazówek pomocnych w zarządzaniu Twoim czasem rano, to zajrzyj tu.

 

(Wyświetlono 1 011 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz