8 sposobów, które pomogą dziecku oswoić się z przedszkolem

Jeśli Twoje dziecko we wrześniu po raz pierwszy w życiu spotka się z przedszkolem, dobrze już teraz go do tego przygotować. Dla dziecka rozstanie z rodzicami i zmierzenie się z olbrzymią samodzielnością i całkiem nowym światem, to wielki stres i wielka zmiana. Wymaga od małego człowieka niesamowitej odwagi, wiary w siebie i ludzi, a także ogromnej determinacji i ciekawości. Rozstanie z domem, z ciepłem bliskich osób i poczuciem bezpieczeństwa, może być dla malucha dużym szokiem. Dlatego warto go przygotować na tak dużą zmianę trochę wcześniej.

1. Opowiadaj o przedszkolu.
Mów dziecku o tym , jak wygląda dzień w przedszkolu. Opowiadaj mu o tym, że pozna nowe koleżanki i nowych kolegów, że będzie się bawiło z dziećmi i wypróbuje nowe, fajne zabawki. Powiedz mu również, że pozna nowe, miłe panie, które mu zawsze pomogą. Podaj dziecku, jak najwięcej informacji, dotyczących konkretnego przedszkola, do którego idzie. Dziecko, które zna nowe miejsce z opowieści, będzie miało mniejszy problem z adaptacją.

2. Idź z dzieckiem na zakupy.
Pozwól maluszkowi wybrać coś, co zabierze ze sobą do przedszkola. Może być to wyjątkowy plecak, do którego schowa swojego ulubionego misia, może jakaś zewnętrzna część garderoby, którą dziecko będzie często ubierało. Może kapciuszki albo nowa przytulanka. Niech dziecko samo dokona wyboru. Poczuje się dzięki temu doroślejsze, a to poczucie będzie mu potrzebne, żeby zmierzyć się z nową sytuacją.

3. Pokaż dziecku jego przedszkole.
Aby oswoić się z przedszkolem prostym sposobem będzie zabranie dziecka w jego okolice. Zajrzyjcie do środka przez okno, obejrzyjcie przedszkolny plac zabaw, a jeśli to możliwe, wejdźcie do środka i krok po kroku pokaż dziecku, każdą część przedszkola. A może w twoim przedszkolu organizowane są dni adaptacyjne? Wiele placówek zaprasza dzieci wraz z rodzicami na wspólne spotkania, dzięki którym maluch ma okazję zapoznać się z przedszkolem. Jeśli tak jest w placówce, którą wybrałeś, to koniecznie skorzystaj z tej opcji. To świetna okazja dla dziecka, żeby na spokojnie, w twojej obecności zapoznać się z nowym miejscem, nowymi paniami, zabawkami i kolegami. Będzie mu łatwiej, kiedy przyjdzie dzień rozstania z tobą.

4. Zwiększ kontakt dziecka z rówieśnikami.
Jeśli Twój maluszek nie miał zbyt dużego kontaktu z innymi dziećmi, teraz jest dobry czas, żeby to nadrobić. Wychodź z dzieckiem, jak najczęściej na place zabaw, siadaj z nim w piaskownicy, zachęcaj do zabawy z innymi dziećmi. Zachęć go, żeby się przedstawił, albo zapytał kolegę o jego imię. Te drobne elementy pomogą mu w lepszej socjalizacji i zwiększą jego pewność siebie.

5. Sprawdź, czy Twoje dziecko ma opanowane podstawowe umiejętności.
W przedszkolu panie prawdopodobnie będą oczekiwały od Twojego maluszka pewnych elementów samoobsługi. Ćwicz z malcem podstawowe umiejętności, takie jak samodzielne wkładanie i ściąganie butów, mycie i wycieranie rąk, korzystanie z toalety, zakładanie majteczek, spodni, rajtuzek i sweterka oraz posługiwanie się łyżką i widelcem. Prawdopodobnie przedszkolne panie pomogą twojemu dziecku na początku, ale maluszek lepiej się poczuje, jeśli będzie potrafił wykonywać większość czynności samodzielnie.

6. Zostaw dziecko poza domem z bliską osobą.
Jeśli masz taką możliwość, to skorzystaj z pomocy rodziny abo dobrych znajomych i zostaw u nich swojego szkraba na godzinę lub dwie. Postaraj się tak zrobić kilka razy, zanim dziecko pójdzie do przedszkola. Pomoże mu to w zaakceptowaniu faktu rozłąki. Dobrze, jeśli dziecko przeżyje rozstanie z tobą na innym gruncie i oswoi się z myślą, że czasem zostaje bez ciebie, ale potem po nie wracasz.

7. Mów, że wrócisz.
Za każdym razem, kiedy zostawiasz dziecko poza domem: u rodziny, znajomych bądź na zajęciach, powiedz mu, że po nie wrócisz. Przygotuj dziecko na rozstanie. Nie okłamuj i nie wychodź po kryjomu. Może to utrwalić w dziecku lękowy model i przyczynić się do niechęci do przedszkola i do rozstań z tobą. Poza tym może to zaburzyć jego zaufanie do Ciebie. Kiedy dni przedszkolne się rozpoczną, informuj dziecko, kiedy dokładnie po nie przyjdziesz: po podwieczorku, po obiadku, po drzemce. Szczególnie w pierwszych miesiącach taka świadomość u dziecka, że rodzic wróci w danym momencie, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza niepokój.

8. Ciesz się faktem, że dziecko idzie do przedszkola.
Uczyń z faktu pójścia dziecka do przedszkola radosne wydarzenie. Ciesz się wraz z malcem tym, że pozna nowych kolegów i że będzie się fajnie bawić. Zaraź malucha swoją radością. Opowiadajcie o tym wydarzeniu ciociom i babciom. Pozwól dziecku dopowiadać szczegóły, chwalić się. Dzięki temu, dziecko poczuje dumę i radość z faktu pójścia do przedszkola. Czasem jest tak, że rodzice przekazują swój niepokój dziecku, w obawie, czy maluch sobie poradzi. Nie przejmuj się, maluch na pewno odnajdzie się w przedszkolu przy twoim wsparciu. Ty też sobie poradzisz 🙂

(Wyświetlono 235 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Powiązane Artykuły

  1. mymamy napisał(a):

    rodzicom też trzeba pomóc zmierzyć się z tą sytuacja kryzysową http://memamy.blogspot.com/2014/09/6-sposobow-jak-pomoc-rodzicowi-w.html

    • Pozytywne Rodzicielstwo napisał(a):

      Zgadza się, czasem to właśnie oni bardziej przeżywają pójście dziecka do przedszkola i martwią się o to, jak ich maluszek sobie poradzi. Czasem te obawy nieświadomie przekazują dzieciom. Trzeba uwierzyć w swoje dziecko, zaufać mu, że sobie poradzi i pozwolić mu na odważny krok.

Dodaj komentarz