Rytuał bliskości – masaż pleców

Masaż dziecka to jeden z pięknych rytuałów bliskości, które możesz stworzyć. Są to bardzo proste techniki dotyku, które wspomagają rozwój dziecka, relaksują i uspakajają, a przede wszystkim pomagają w budowaniu głębokiej i wyjątkowej więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicem. Podczas masowania dziecka, jesteś z nim w tak bliskim kontakcie fizycznym, że prawie słysz bicie jego serca. Czujesz ciepło jego ciała, słyszy jego głos i patrzysz mu w oczy. Nic Cię nie rozprasza. Skupiasz się tylko na dziecku.

Podczas tej bliskości tworzy się specyficzna nić porozumienia, Twoje ciało produkuje hormony szczęścia zwane endorfinami, a poziom serotoniny się podnosi. Podobnie dzieje się z ciałem dziecka. Dzięki produkcji tych hormonów,  ciało się relaksuje, a Ty czujesz się spokojniejsza i szczęśliwa.

Możesz masować dziecko od pierwszego dnia po urodzeniu aż do nastolatka, jedynie dopasowując techniki do wieku dziecka i jego potrzeb. I to jest fantastyczne, że wciąż możesz utrzymać tak bliski kontakt ze starszym dzieckiem i pomóc rozluźnić jego spięte ciało. Moje dzieci mają 2,5 oraz 6 lat i uwielbiają być masowane. Mają swoje ulubione techniki i chwile na masaż. Same decydują, kiedy chcą być masowane. Ja zawsze dopasowuję się do nich i ich potrzeb. Uwielbiam ten bliski kontakt z nimi i po każdej sesji masażu, czuję się bardziej pewna siebie, spokojniejsza i przepełniona miłością.

Abyś mogła zobaczyć, jak wygląda masaż i poznała niektóre techniki i sposoby masowania, mam dla Ciebie 6 filmików instruktażowych o masażu dziecka, które powstały dzięki współpracy z firmą Pharmaceris. Będą się one pojawiały na mojej stronie w odstępach cotygodniowych. Dziś pokażę Ci masaż pleców. Jest on bardzo relaksujący i niesamowicie przyjemny. Pomaga w zasypianiu i wycisza. Masaż pleców uwielbiają wszystkie dzieci, bez względu na wiek. Jest on polecany u dzieci starszych, które nigdy nie miały styczności z masażem, ponieważ plecy to taka część ciała, która najłatwiej oswaja się z dotykiem.

Jeśli mieszkasz w Krakowie i chciałabyś nauczyć się technik masowania wraz ze mną, to zapisz się na najbliższe warsztaty grupowe albo zajęcia indywidualne. Możesz również poznać masaż, czuły dotyk i pozytywne rodzicielstwo, pełne radości i humoru przez moją książkę.

masaz_560x370

(Wyświetlono 163 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Powiązane Artykuły

 1. Beata napisał(a):

  Witam,
  wprawdzie nie wiem nic o technikach masażu dzieci, a moje pociechy są już w trzeciej klasie szkoły podstawowej, ale co rano po przebudzeniu, dzieci wyciągają ręce, aby je podnieść z pozyci leżącej, przytulić i pomasować po pleckach. To już trzeci rok, kiedy budzę je do szkoły i trzeci rok naszego rytuału.
  Ktoś by powiedział, że zachowują się jak małe dzieci a nie trzecioklasiści, ale widze jak bardzo potrzebne są im takie przytulanki i dotyk.
  W trakcie wakacji wychodze do pracy wcześniej niż się budzą, ale od początku września, każdego dnia budzą sie tak samo.
  Ogromnie polecam profesjonalny dotyk, który proponujesz w filmikach. Ja robię to z moimi dziećmi bez żadnego merytorycznego przygotowania, ale ma to dla nich duże znaczenie.
  Pozdrawiam 🙂

  • Pozytywne Rodzicielstwo napisał(a):

   Wow, Beato super to, co piszesz! Właśnie o to chodzi, aby zapewnić dzieciom bliskość, której potrzebują. A to, że potrzebują widać gołym okiem 🙂 Nawet bez znajomości konkretnych technik, można stworzyć piękny rytuał bliskości, co potwierdzasz! Pozdrawiam Cię ciepło i dziękuję za tak fajny i budujący komentarz 🙂

Dodaj komentarz