4 filary spełnionej mamy

Każda z nas ma inne podejście do macierzyństwa, inne założenia i inne potrzeby. Dla każdej z nas ważne są inne sprawy i odmienne rzeczy sprawiają, że czujemy się dobrze. Ja osobiście mam kilka priorytetów, o które bardzo dbam w moim życiu, bo wiem, że zapewniają mi komfort psychiczny i dbają o moje dobre samopoczucie. W swojej pracy zawodowej i życiu prywatnym zaobserwowałam, że istnieją 4 filary, które zapewniają mi poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że moje macierzyństwo jest radosne i pełne pasji. Większość kobiet, z którymi się spotykam, zgłasza problemy właśnie w tych 4 obszarach, które wymieniam poniżej, co oznacza że dbanie o te sfery, zapewnia stabilność psychiczną i radość!

1. Po pierwsze – Zbuduj trwałą więź z dzieckiem

Dla mnie osobiście jest to podstawa udanego macierzyństwa. Im bliżej jestem moich dzieci, tym lepszy mam z nimi kontakt. Dzięki temu rozumiem ich potrzeby, dużo o nich wiem, jestem z nimi bardzo blisko i czuję się spełniona. Aby być blisko moich dzieci, staram się zapewnić im i sobie jak najwięcej kontaktu fizycznego między nami: przytulanie, masowanie, codzienna zabawa, wspólne wieczorne czytanie, wspólne posiłki, rozmowa i śmiech. Nawet w te dni, kiedy mam mało czasu, staram się choć przez 5 minut pomasować dzieciom plecy albo stopy, bo wiem, że one tego dotyku bardzo potrzebują. A poza tym, ja również go potrzebuję! Dzięki temu jestem spokojniejsza, bardziej pewna siebie i bardziej cierpliwa.

2. Pamiętaj o relacji partnerskiej

Podobno udana relacja partnerska, zapewnia nam poczucie satysfakcji życiowej. Kiedy dobrze dzieje się w związku, mamy więcej radości i więcej energii. Czujemy się akceptowani, bezpieczni i kochani. Zmniejsza się poziom stresu i poprawia nastrój. Ten punkt jest szczególnie ważny, kiedy masz małe dzieci. Zmęczenie, proza życia, brak czasu, skupienie się na dzieciach, może wpłynąć niekorzystnie na relację partnerską. Możesz mieć więcej wymagań, pretensji i oczekiwań wobec partnera. A relacja żyje własnym życiem i też potrzebuje stałej opieki. Czułości, bliskości, dotyku, fizycznych zbliżeń, pocałunków, romantyzmu, rozmowy i wsparcia. Rozmawiaj, wspieraj, przytulaj się i rozwiązuj problemy na bieżąco. Znajdź czas dla relacji i nie bój się wychodzić z inicjatywą. Poza tym, że jesteś mamą, jesteś wciąż atrakcyjną kobietą/ żoną/ partnerką!

3. Dbaj o siebie i swoje potrzeby.

Odpoczynek, chwila przerwy, ulubiona potrawa, rozmowa z przyjaciółką, chwila samotności, odrobina czasu dla siebie i na to, co lubisz robić – jest Ci potrzebne do życia i prawidłowego funkcjonowania. Żadna mama nie jest stworzona tylko do siedzenia w domu, gotowania, prania i ciągłej zabawy z dziećmi. Każda z nas potrzebuje kawałka swojego świata do prawidłowego funkcjonowania. Aby cieszyć się swoim macierzyństwem, czasem musisz odpocząć od dzieci. Aby czerpać radość z siedzenia w domu, czasem musisz z niego wyjść itd. Zaszyj się raz na jakiś czas w łazience i zrób sobie domowe spa, wyjdź na kawę z przyjaciółką, zapisz się na zajęcia fitness, obejrzyj wieczorem film, poczytaj książkę, ugotuj to, co lubisz i spraw sobie czasem przyjemność! Kiedy zadbasz o siebie i swój kawałek świata, wtedy będziesz miała więcej energii do zabawy z dziećmi, pracy i codziennych obowiązków

4. Zorganizuj się.

Dla mnie osobiście to bardzo ważny aspekt radosnego macierzyństwa. Wiele mam, które do mnie przychodzą, mają właśnie problem z ogarnięciem tej sfery życia. Dobija je zbyt duża ilość obowiązków i to, że się z nimi nie wyrabiają. A im lepiej są zorganizowane, tym ich życie staje się bardziej przewidywalne i tym więcej czasu mają dla siebie i na odpoczynek. Dla mnie samej organizacja jest dużym ułatwieniem. Staram się planować ważne rzeczy i wydarzenia z dużym wyprzedzeniem i pisać krótkie listy zadań na dany dzień. Nie przesadzam jednak z ilością obowiązków. Biorę na siebie tylko tyle, ile jestem w stanie wykonać. A ja mi się nie uda, to przekładam na kolejny dzień. O tym, jak się lepiej zorganizować, możesz przeczytać między innymi tutaj i tutaj.

Każdy obszar życia jest ważny i o każdy warto jednakowo zadbać. To właśnie właściwy balans życiowy, zapewnia nam satysfakcję i poczucie spełnienia. Bo nie da się być szczęśliwą mamą, nie robiąc jednocześnie nic dla siebie. Tak jak nie da się realizować swoich pasji, bez budowania jednocześnie silnych relacji z dziećmi i partnerem.

(Wyświetlono 217 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Dodaj komentarz