Masaż starszego dziecka – od czego zacząć?

Kto nie lubi masażu? Relaksujące techniki wykonane przez najbliższe osoby sprawią przyjemność każdemu! Masaż ma tę zaletę, że jest całkowicie darmowy, zawsze pod ręką i przynosi mnóstwo korzyści dla ciała i ducha. Można go wykonywać od pierwszego dnia po urodzeniu aż do dorosłości. Wystarczy dopasować techniki do wieku dziecka. Starsze dziecko też potrzebuje Twojej bliskości i ciepła. Potrzebuje dotyku i przytulenia. Chce czuć się kochane i ważne! Masowanie starszego dziecka to świetna okazja, żeby spędzić z nim czas, pośmiać się i powygłupiać. Dzisiaj opowiem Wam, jak zacząć masaż starszego dziecka.

Jeśli chcesz masować starsze dziecko, wykorzystaj kreatywność i zabawę jako główne środki przekazu masażu. Zabawa jest podstawową aktywnością dziecka i to właśnie forma zabawy sprawi, że Twój maluch polubi masaż i będzie czerpał z niego przyjemność.

Kluczową kwestią jest zaadoptowanie technik masażu do wieku dziecka, jego możliwości rozwojowych i upodobań. Na przykład, jeśli masujesz kilkumiesięczne niemowlę, robisz to zazwyczaj wtedy, kiedy dziecko leży. Jest to naturalna pozycja dla tego wieku. Kiedy jednak masujesz dwulatka, rzadko kiedy jest on chętny, aby leżeć podczas masażu, szczególnie kiedy spotyka się z nim po raz pierwszy. Dwu-trzylatek o wiele łatwiej przyjmie masaż podczas kąpieli, zabawy albo oglądania bajki. Ośmiolatek chętniej podda się masażowi oglądając ulubiony program w telewizji albo siedząc przy biurku. Pozycja siedząca będzie dla niego bardziej naturalna na początek.

Niezależnie od tego, w jakim wieku masujesz dziecko, warto pamiętać, że to ono decyduje, czy chce otrzymać danego dnia masaż czy nie. nawet niemowlę swoim niepokojem i poirytowaniem pokaże Ci, że nie chce być masowane. Jeśli dziecko zdecydowanie odmawia masażu, to go do tego nie zmuszaj. W zamian możesz się z nim pobawić!

Masaż starszego dziecka warto zacząć od zachęcenia go do bycia masowanym, musisz pomyśleć o jego upodobaniach, ulubionych zabawach, wierszykach i piosenkach. Zastanów się, jakich rekwizytów możesz użyć podczas masażu, żeby dziecko czerpało z tego frajdę. Mogą być to gumowe piłki, samochody, misie, lale albo poduszki. U nas na przykład świetnie sprawdzają się miękkie gumowe piłeczki i malutkie gumowe autka. Jeśli Twoje dziecko lubi się bawić misiami albo lalkami, to wykorzystaj ich jako pomocników masażu. Dziecko będzie miało frajdę, a i Ty będziesz się nieźle bawił. Jeśli Twoje dziecko uwielbia czytać i rymować, to włącz swoją kreatywność podczas masowania wymyślaj wierszyki, dopasowując je do technik masażu.

Pomysłów będzie tyle, ile mamy dzieci, bo każde jest zupełnie inne i ma inne preferencje. Jedne będą lubiły masaż podczas zabawy w ciągu dnia, inne spokojniejszy masaż wieczorny. Niektore starszaki z łatwością poddadzą się masażowi na leżąco, inne będą wolały siedzieć. To wszystko kwestia osobistych preferencji, które trzeba zaakceptować.

Masaż starszego dziecka – pomoce zabawy:

 • Masaż gumowym autem albo piłką sensoryczną (z kolcami). Jeździsz po plecach, brzuszku albo nogach dziecka i wydajesz odgłosy “brum, brum…”
 • “Piramida masażu”. Ty masujesz plecy dziecku, a dziecko masuje swojego misia bądź lalę. Albo młodsze rodzeństwo. Od najstarszego do najmłodszego.
 • Masaż naprzemienny sprawdzi się u dzieci, które lubię mieć kontrolę. Ty pokazujesz dziecku jak masować na jego ciele, a dziecko powtarza techniki na Tobie. W ten sposób oboje korzystacie z masażu 🙂
 • Masaż pleców u szkolnego dziecka. Możesz zaproponować dziecku, że pomasujesz mu plecy, podczas odrabiania lekcji. Jest to dobry początek masażu u dziecka, które nie było wcześniej masowane.

Ważne:

 1. Pozwól dziecku zdecydować, czy chce być masowane. Po prostu zapytaj je o to.
 2. Zachęć do masażu, opowiadając jakie to przyjemne.
 3. Pozwól dziecku wybrać miejsce masażu i sytuację (oglądanie bajki, odrabianie lekcji, czytanie książki)
 4. Zacznij od masowania stóp albo pleców (do tych części ciała dziecko najszybciej się przyzwyczai)
 5. Bądź kreatywny i dopasuj masaż do upodobań dziecka.
 6. Nie poddawaj się i próbuj wiele razy, zanim dziecko się do masażu przyzwyczai.
 7. Zacznij od 2 minut i stopniowo wydłużaj czas masowania.

Jeśli masz pytania odnośnie masowania swojego starszego dziecka, wciąż nie wiesz od czego zacząć, to napisz do mnie, a ja chętnie coś Ci podpowiem 🙂

(Wyświetlono 740 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Powiązane Artykuły

 1. kunicki napisał(a):

  Witam
  Mam pytanie jak powinien wyglądać masaż ogólnorozwojowy 3 i 6 latka? Jak długo ma trwać?

  • Pozytywne Rodzicielstwo napisał(a):

   Witam! Taki masaż wygląda dokłdnie tak samo jak masaż niemowlęcia. Można masować wszystkie cześci ciała, w zależności od tego, co wybierze dziecko. Warto dopasować masaż do upodobań dziecka. Niektore starszaki lubią być masowane przed telewizorem, podczas oglądania bajki, a niektóre przed zaśnięciem w łóżku. Taki masaż może trwać od 5 minut do pół godziny.Ja zazwyczaj masuję moje dzieci około 15 minut dziennie. Zazwyczaj wieczorem. Pytam je, czy mają ochotę na masaż i same zazwyczaj mi podpowiadają, np. “Tak, pomasuj mi nóżki”. Najłatwiej w tym wieku masuje się plecy, nogi i stopy. Polecam masowanie dzieci codziennie, choćby po 5 minut. Wspaniale podnosi odporność, wzmacnia wieź i relaksuje!

Dodaj komentarz