Rytuał bliskości – masaż podczas kąpieli

Masaż dziecka może być pięknym codziennym rytuałem bliskości. To czas, kiedy skupiasz się tylko na dziecku, nie myślisz o problemach i dajesz mu bliskosć, której maluch bardzo potrzebuje. Taki rytuał może trwać 5 minut, pół godziny, godzinę. Wszystko zależy od Ciebie, Twoich możliwośći czasowych i potrzeb dziecka. Są dzieci, które lubią być masowane dłużej, a są takie którym 10 minut masażu w zupełności wystarcza.

Masaż nie musi być wykonywany zawsze w pozycji leżącej. Można go wykonywać, kiedy dziecko siedzi, podczas noszenia malucha na rękach, oglądania bajki i odrabiania lekcji. Ważne, aby dziecku było ciepło i wygodnie.

Bardzo fajnie wychodzi masaż w kąpieli. Dziecko jest wtedy zrelaksowane, jest mu cieplutko i jest mu dobrze. Wystarczy, że dolejesz do kąpieli odrobinę olejku albo emolientu, aby “natłuścić” wodę i myjąc malucha, możesz jednoczesnie wymasować całe jego ciało. Obejrzyj filmik, podczas którego pokazuję, jak masować siedzące samodzielnie dziecko 🙂

Pamiętaj, aby przed masażem, zawsze poinformować dziecko, co będziesz robić, ponieważ to ono decyduje, czy ma ochotę na masaż w danym momencie. Nawet nororodek odepchnięciem dłoni rodzica, potrafi pokazać, że nie ma ochoty na masaż. Ważne jest również, aby dziecko, które masujesz nie było nazbyt zmęczone i głodne, ponieważ może skojarzyć masowanie z nieprzyjemnymi uczuciami. Ty również masując dziecko, powinieneś być w dobrym nastroju, ponieważ poprzez dotyk przekazujesz maluchowi swoje emocje. Kiedy jesteś zły, zmęczony, smutny, rozdrażniony, to nie masuj. Zrobisz to, kiedy będziesz w lepszej formie. Rytuał masowania ma być przyjemny zarówno dla Ciebie, jak i dziecka 🙂

Zobacz koniecznie pierwszy filmik instruktażowy o masażu pleców. Znajdziesz go TUTAJ.

Jeśli mieszkasz w Krakowie i chciałabyś nauczyć się technik masowania wraz ze mną, to zapisz się na najbliższe warsztaty grupowe albo zajęcia indywidualne. Możesz również poznać masaż, czuły dotyk i pozytywne rodzicielstwo, pełne radości i humoru przez moją książkę.

(Wyświetlono 108 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Dodaj komentarz