Bądź mamą na swoich własnych zasadach

Jesteś mamą to fakt. Masz jedno, dwójkę, trójkę, a może więcej dzieci. Pracujesz zawodowo, zajmujesz się domem i codziennie wypełniasz mnóstwo różnych obowiązków. Pierzesz, prasujesz, gotujesz, sprzątasz, opiekujesz się dziećmi, bawisz się z nimi, chodzisz na spacery i place zabaw. Starasz się być mamą idealną, wpasować w społeczny model i osiągnąć pułap, który sama sobie wyznaczyłaś.

Jedyne, o czym zapominasz to Ty sama i Twoje potrzeby. One zawsze są na szarym końcu. Gorąca pyszna kawa, samotny spacer, ciekawa książka, film w kinie, rozmowa z przyjaciółką, Twoje pasje. Na to zawsze brakuje Ci czasu. Tak łatwo odkładasz siebie na potem, na jutro, na wieczne niewiadomokiedy!!!

Przecież macierzyństwo wcale tak nie musi wyglądać. Wiesz, nie musisz starać się być idealna. Możesz być sobą, możesz podejmować swoje decyzje, organizować swój czas po swojemu, dbać o siebie i czerpać radość z życia. Nic nie musisz, a wszystko możesz. I to wszystko leży w Twoich rękach. Ty sama możesz ściągnąć z siebie ograniczenia i obowiązki i poukładać macierzyństwo po swojemu.

Ja wyznaję bardzo prostą zasadę. Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko. Oznacza to tyle, że kiedy ja będę szczęśliwa, to moje dzieci też będą. I kiedy zadbam o siebie, to będę potrafiła zadbać również o nie. I wiem w 100%, że kiedy ja daję sobie prawo do organizowania mojego życia po mojemu, kiedy pozwalam sobie na bycie sobą, dbam o mój czas na równi z czasem dzieci, to wtedy mam więcej energii do życia i pracy i wtedy mi się chce!!!

Zapytaj siebie:

  • jaka jestem?
  • czego chcę w tym życiu?
  • co lubię?
  • co sprawia mi frajdę?

Usiądź spokojnie, zaszyj się gdzieś z ciepłą herbatą i pomyśl, co możesz zmienić w swoim podejściu, aby poczuć się lepiej. Więcej czasu dla siebie? Dodatkowa pomoc w domowych obowiązkach? Realizacja swoich pasji? Odpoczynek? Zastanów się, co możesz zrobić, jakie kroki podjąć, aby zmienić sytuację, która Cię nie zadowala. Wynająć panią do sprzątania? Zapisać dzieci do żłobka? Poszukać niani? Zapisać się na jakieś zajęcia? Znaleźć pracę albo z niej zrezygnować? Czemu nie, wszystko jest dla ludzi i po to, aby żyło nam się łatwiej. Nie musisz spełniać oczekiwań innych ludzi, oni mają swoje życie, a Ty masz swoje. Nie musisz mieć pretensji, że Twoje życie jest ciężkie, bo przecież możesz je zmienić. Nie musisz czekać do jutra, bo już dziś możesz coś w swoim życiu zmienić. Nie musisz cierpieć, możesz się cieszyć. Nie musisz się starać dążyć do ideału, bo Ty już teraz jesteś super babką!

Nie myśl o tym, jaką mamą masz być, nie planuj tego. Po prostu bądź sobą! Ze swoimi lękami, złościami, radościami, smutkami i całym wachlarzem zachowań, cech i emocji. Taka właśnie jesteś, z całym tym bagażem. Twoje dzieci już o tym wiedzą i taką Cię kochają. Im niczego nie musisz udowadniać. Nie musisz dla nich gotować obiadu, bo one chętnie zjedzą zamówione pierogi. Nie musisz cały czas sprzątać. Nie musisz organizować im czasu, one chętnie pobawią się same. Twoje dzieci wolą mamę szczęśliwą, spokojną i wyluzowaną niż sfrustrowaną i zabieganą.

Zorganizuj swoje macierzyństwo po swojemu i ciesz się odkrywaniem siebie 🙂

(Wyświetlono 125 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Dodaj komentarz