Praca z dziećmi w domu. Jak ją dobrze rozplanować plus darmowy harmonogram do druku.

Wakacje, wakacje, wakacje! Cudny okres w roku, kiedy jest w końcu ciepło, można pojechać na urlop, zrelaksować się i odpocząć. Ale nie zawsze bywa tak sielankowo! Czasem w tym okresie trzeba wciąż pracować, prowadzić własną działalność i zajmować się domem. A do tego zorganizować czas dzieciom, które mają przerwę wakacyjną w przedszkolu i szkole. I jak to wszystko pogodzić, aby wszyscy byli szczęśliwi?

Trzeba ten czas dobrze zorganizować! Stworzyć harmonogram zajęć domowych i wyjść dla dzieci po to, aby znaleźć czas na pracę oraz obowiązki i nie czuć frustracji w zwiazku z tym, że czegoś nie zrobiliśmy, a jednocześnie zaspokoić potrzeby dzieci i zaplanować im ciekawe i przyjemne wakacje 🙂 Mogę Wam podpowiedzieć na moim przykładzie, jak ja łączę prowadzenie firmy z dziećmi i jak organizujemy nasz czas, aby wszyscy byli zadowoleni. Może mój sposób organizacji wakacyjnej pomoże Wam połączyć Wasze codzienne obowiązki z opieką nad dziećmi.

Od początku prowadziłam moją działalność razem z dziećmi i zazwyczaj całkiem nieźle udawało mi się zrealizować plany zawodowe oraz wychowawcze. Dopiero całkiem niedawno, kiedy mój synek poszedł do przedszkola, zyskałam więcej godzin tygodniowo na pracę zawodową. Ale w okresie wakacyjnym zawsze wracam do trybu pracy z dziećmi. Dlaczego? Bo tak chcę 🙂 Podejmuję dcyzję, ze spędzę więcej czasu z dzieciakami, bo zwyczajnie tego potrzebuję! I wtedy też każdorazowo na nowo określam cele zawodowe, które chcę osiągnąć, zmniejszam ilosć godzin pracy, zwiększam swoją efektywność, eliminuję wszystkie dodatkowe obowiązki, jestem bardziej elastyczna i nie wywieram na siebie presji, jeśli czegoś nie uda mi się zrobić.

Od zawsze, uczę moje dzieci samodzielnej zabawy i pozwalam im się czasem ponudzić (tutaj). Dzieci potrafią się sobą zająć i dzięki temu, łatwiej jest mi zaplanować wspólną z nimi pracę. Oczywiście nie prowadzę warsztatów ani konsultacji w okresie wakacyjnym, ale zabieram dzieci ze sobą na mniej zobowiązujące spotkania i pracuję przy komputerze po kilka godzin dziennie. Podobny styl pracy wprowadzam w okresach, kiedy dzieci chorują i kiedy nie mam dla nich zapewnionej opieki. Dzięki temu, mogę spędzić kilka godzin w domu pracując, mając obok siebie całkiem zadowolone dzieci. Zazwyczaj one się bawią, kiedy ja siedzę przy komputerze, ponieważ wiedzą, że kiedy skończe, to w pełni poświęcę im swój czas.

Do rzeczy. Jak pogodzić interesy wszystkich osób? Dzieci chcą mieć wakacje, chciałyby spędzać czas z mamą i trudno im zrozumieć, że Ty pracujesz, kiedy one są w domu. Ty z kolei musisz pracować i zajmować się domem, a jednocześnie chcesz zapewnić swoim dzieciom atrakcyjny czas podczas wakacji i mieć poczucie, że ten czas, jest wartościowy. Najprostszą według mnie metodą, aby to osiągnąć, jest ustalenie stałego harmonogramu dnia, uwzględniając potrzeby wszsytkich zainteresowanych. Aby Ci to ułatwić, przygotowałam HARMONOGRAM PRACY Z DZIEĆMI, który możesz sciągnąć TUTAJ.

Usiądź z kalendarzem i gotowym harmonogramem. Jeśli masz starsze dzieci, to zaproś je do wspólnej pracy i razem ustalcie ramowy plan dnia (stałe punkty), biorąc pod uwagę zainteresowania dzieci i Twoje potrzeby. W zależności od tego, jak do tej pory wyglądał Wasz plan dnia, dopasuj nowe aktywności, nie zmieniając za bardzo przyzwyczajeń dzieci. Na przykład, jeśli zawsze rano chodziliście na spacer, to nie zmieniaj tego, tylko idź na krótszy spacer wcześnie rano, a po powrocie pozwól się dzieciom pobawić i zaplanuj wtedy swoją pracę. Postaraj się uwzględnić aktywnosć na świeżym powietrzu, samodzielną zabawe dzieci w domu, jakąś atrakcję, na którą dzieci chętnie poczekają, swoją pracę, domowe obowiązki i oglądanie bajek. W ten sposób, każdy będzie zadowolony, bo jego potrzeby zostaną zaspokojone.

Jak to wygląda u nas? Zazwyczaj wstajemy wcześnie rano i około godziny 8.00 jesteśmy już w pełni ubrani i gotowi. Jemy śniadanie i przez 2/3 godziny dzieci bawią się same, a ja wtedy mam czas na pracę przy komputerze. Około godziny 10/11 jemy drugie śniadanie, przez godzinę dzieci oglądają bajki, bawiąc się jednocześnie, przez kolejną godzinę wspólnie wykonujemy domowe obowiązki. Około godziny 13.00 jemy lunch i planujemy jakąś aktywnosć poza domem. W zależności od tego, co robimy, po powrocie do domu, ja gotuję obiad, a dzieciaki sie znów bawią albo kupujemy gotowy obiad i tylko go podgrzewamy. Później zostaje już tylko kąpanie, czytanie, masaż i spanie. Jeśli nie wyrobię się z moimi obowiązkami i planami zawodowymi w ciagu dnia, to nadrabiam je wieczorem, kiedy dzieci spią albo kiedy mój mąż je usypia. Podobnie jej z transmisjami na żywo, które prowadzę w środy w okresie wakacyjnym (szczegóły tutaj). Wtedy umawiam sie z mężem, że to on usypia dzieciaki i zajmuje się nimi wieczorem, żebym ja mogła skończyć zaplanowaną pracę.

Bardzo ważne w pracy z dziećmi jest pokazanie im, że poza pracą, spędzasz z nimi swój czas. Dlatego każdego dnia, staraj się zaplanować dla nich jakąś atrakcję, w którą Ty również będziesz zangażowana. Dzieci nie potrzebują wiele. Wystarczy, że wybierzesz się z nimi na lody, plac zabaw, na wycieczkę rowerową albo przejażdźkę tramwajem.

Najważniejsze dla mnie w pracy z dziećmi jest elastyczność i dobry plan, a także poczucie zadowolenia ze zrealizowanych planów zawodowych (choćby były najmniejsze) i wykonanych domowych obowiązków (np. rozwieszenie prania i ugotowany obiad). Plus koniecznie radość bycia mamą i poświęcenie czasu dzieciom (to daje mi naprawdę dużo energii).

Moje podpowiedzi:

 • zaplanuj stałe punkty w ciągu dnia (posiłki, ogladanie bajek w tv, zabawa z dziećmi, spacer)
 • określ cele zawodowe na okres wakacyjny, oceń swoje możliwosci czasowe i zaplanuj minimum pracy
 • wykonuj tylko te obowiązki domowe, które naprawdę musisz
 • zaakceptuj zmianę i ciesz sie czasem z dziećmi
 • zaplanuj atrakcje dla dzieci, na które będą chciały czekać i które zapamiętają
 • kiedy jest czas dla dzieci, odłącz się od pracy!
 • Ciesz się wakacjami!
 • Nie przejmuj się, że nie spędzasz z dziećmi całego dnia. One to zaakceptują, jeśli będą wiedziały, że poświecisz im swój czas w danym momencie 🙂

Aby pomoc Ci w lepszej organizacji czasu podczas wakacji, przygotowałam dla Ciebie HARMONOGRAM pracy z dziećmi do druku. Ściągniesz go TUTAJ.

Ściągnij WAKACYJNY HARMONOGRAM PRACY Z DZIEĆMI.

(Wyświetlono 337 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)
 1. Ewelina napisał(a):

  Myślę, że bardzo dużo zależy jednak od wieku dzieci, bo maluchy racze nie będą w stanie zająć się same sobą przez trzy godziny. U nas na stanie 3,5-latka i 1,5-latka i godzina to maksimum samodzielności zabawowej.

  • Pozytywne Rodzicielstwo napisał(a):

   Racja Ewelina 🙂 Ale młodsze dzieci więcej śpią i można pracować podczas ich drzemek albo popołudniami, kiedy partner jest w domu 🙂 Warto też wziać poprawkę i realnie ocenić swoje możliwości czasowe, aby uniknąć niepotrzebnej frustracji 🙂

 2. Ola napisał(a):

  Ja niestety mam chwilę na ogarnięcie czegokolwiek tylko kiedy dzieć ogląda bajkę… Bo jest w fazie “mama-trzymaj-mnie-za-rękę-i-łazimy-po-domu” 😀

  • Pozytywne Rodzicielstwo napisał(a):

   Tak, czasem są takie momenty w macierzyństwie, kiedy ciężko o wolną minutę! Ale ta faza minie i wtedy zyskasz troszkę czasu. I już teraz możesz uczyć malucha, aby czasem chwilę poczekał na Ciebie, bo w ten sposób nauczysz go większej samodzielnosci i wiary w to, że sam też moze się sobą zajać 🙂

Dodaj komentarz