Czym jest Masaż Niemowląt

DSC_4006 

 

“Masaż Niemowląt to wyjątkowa sztuka komunikacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem.”

Sztuka, która pomaga nawiązać głęboką więź z maluchem, pomaga zrozumieć niewerbalne komunikaty wysyłane przez dziecko i odpowiedzieć na nie z miłością i głębokim szacunkiem. To sztuka, która uczy dziecko, czym jest zdrowy, pełen szacunku i miłości dotyk. To również świetna forma spędzenia czasu i doskonały sposób na wspólną zabawę.


Najprościej mówiąc, masaż dziecka to zespoł określonych technik czułego dotyku i głaskania, które wspaniale stymulują wszystkie zmysły twojego dziecka. Forma dotyku i spędzania czasu z maluszkiem, poprzez którą przekazujesz mu swoją miłość i czułość.


Masaż w dużej mierze opiera się na dotyku a to właśnie dotyk jest najważniejszym zmysłem, jakim obdarzyła nas natura. Jest również najczulszym zmysłem w momencie narodzin. Dzieci uwielbiają być tulone, głaskane, dotykane i masowane. Czuły dotyk najbliższej osoby zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że czują się kochane. Głaskanie, masowanie i przytulanie przyczynia się do budowania u dziecka poczucia bezpieczeństwa. Poprzez dotyk maluch otrzymuje od nas pozytywne komunikaty: kocham cię, jesteś dla mnie ważny, lubię spędzać z tobą swój czas.

Na bieżąco w wielu instytutach badawczych na całym świecie prowadzone są badania nad zaletami masażu i już wiadomo, że masaż przynosi niezliczone korzyści rozwojowe zarówno dziecku jak i rodzicowi. Dzieci masowane są odporniejsze na choroby, bardziej zrelaksowane i rzadziej mają kolki. Masaż wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny, motoryczny i psychiczny, stymuluje również rozwój dzieci urodzonych przedwcześnie. Rodzicowi natomiast pomaga zrozumieć niewerbalne komunikaty wysyłane przez dziecko i zbudować z nim niepowtarzalną więź.

“Więź, która tworzy się dzięki masażowi, to wyjątkowa relacja na całe życie.”

Masaż wywodzi się z prastarej tradycji praktykowanej w wielu kulturach wschodnich, między innymi, hinduskiej i afrykańskiej. Kobiety w tych kulturach masują swoje dzieci od momentu urodzenia przez cały okres dzieciństwa. Swoją wiedzę o masażu przekazują swoim córkom, które po wyjściu z domu i założeniu własnych rodzin, kontynuują masaż, masując swoje dzieci i przekazując tę cenną wiedzę dalej. W ten sposób tradycja jest podtrzymywana. Do naszej kultury zachodniej, masaż dotarł stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 70-tych. Bardzo szybko znalazł zainteresowanie wśród specjalistów, badaczy i rodziców, a dziś jest niesamowicie popularny w wielu krajach, szczególnie Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.


W Polsce masaż dziecka spotykany jest najcześciej pod nazwą “masaż shantala”. Na świecie znany jest głównie pod nazwą “infant massage”, czyli masaż niemowląt. Ja używam nazwy masaż niemowlat, ponieważ szkoliłam się w międzynarodowej organizacji i w niej uzyskałam swoje uprawnienia.


Zapisz się na WARSZTATY MASAŻU

masaż dziecka

(Wyświetlono 278 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)