Rozwój inteligencji u niemowląt

Zastanawiamy się czy wiedzieliście, że rozwój inteligencji u niemowląt przypada na okres około 8 miesiąca życia. W tym czasie rozpoczyna się okres wzmożonego rozwoju dziecka wraz z wzmożonym poznawaniem z różnych perspektyw.

Z artykułu dowiesz się:

Jak dziecko poznaje świat

Każde małe dziecko zaczyna poznawać w bardzo prozaiczny sposób, korzystając z niego. Poznaje nowe smaki, nowe przedmioty a także zabawki. W każdym momencie swojego życia dziecko intensywnie poznaje świat wszystkimi zmysłami i jest go bardzo ciekawe i cały czas go odkrywa. Stara się również komunikować na wiele sposobów i rodzicom jest z każdym dniem coraz łatwiej zrozumieć malucha. Odpowiednia stymulowania dziecka w tym okresie ma pozytywny wpływ na rozwój emocjonalnej, społecznej inteligencji niemowlęcia.

Sposoby stymulacji rozwoju inteligencji niemowląt

W całym okresie rozwoju istnieje wiele różnych sposobów stymulacji rozwoju inteligencji niemowląt. W naszym artykule chcemy zaprezentować Wam cztery proste rozwiązania.

Miłość i bliskość wraz z poczuciem bezpieczeństwa

Dziecko potrzebuje miłości i czułości na wszystkich etapach swojego życia. Jak się dobrze nad tym zastanowimy to im więcej tego otrzyma tym lepiej będzie wyposażone w przyszłości. Dzięki temu jego poczucie bezpieczeństwa będzie silne i stabilne. W związku z czym doradzamy przytulajcie swoje dzieciaczki w każdym momencie gdy tylko możecie, całujcie, że je kochacie i że jest najważniejsze. Jeśli tylko siła Wam pozwala to noście je na rękach. Dzięki takiemu podejściu maluszek będzie odważniejszy, spokojniejszy oraz silniejszy psychicznie w dalszych etapach swojego rozwoju. Jak każdy chyba wie: Miłości nigdy nie jest za wiele i pamiętajcie dziecka nie da się rozpieścić czułością i bliskością.

Komunikacja słowna jako sposób stymulacji niemowlęcia

Kolejnym z dobrych sposobów na stymulację maluszka jest komunikacja słowna. Zapytacie w jaki sposób, a oczywiście w każdy możliwy:

 • śpiewając,
 • czytając.
 • mówiąc.

Wszystkie dzieci uwielbiają głos rodziców, Wasz głos. Już w życiu łonowym słyszy i przyzwyczaja się do Waszych głosów i tuż po urodzeniu brzmi on wspaniale dla niego. Pamiętajcie to dla niego najpiękniejsza melodia, którą słyszał przez długi czas. Każdego dnia przez cały czas mówicie do niemowlęcia jak najwięcej. Zawsze możecie mówić o tym co robicie, co Was otacza i co się wokół Was dzieje. Dla dziecka jest bez znaczenia czy będziecie mówić o tym, że przygotowujecie herbatę, kawę czy obiad. Nawet jeżeli nie potraficie śpiewać róbcie to, śpiewajcie, nućcie melodie. Przez to że dziecko Was słyszy czuje się bardzo bezpiecznie i jest szczęśliwe. Oczywiście niezaprzeczalnie jest to też dobra baza do rozwoju mowy u dziecka, uczy się dźwięków od nas. Jeżeli słyszy mowę często to w przyszłości będzie mu łatwiej powtarzać i rozpoczynać naukę mówienia. Dobrze jest czytać dziecku również jak najczęściej, nawet jeśli myślicie że maluszek tego nie rozumie, to nie szkodzi, to nie ważne. Gdy będziecie czytając zmieniać intonację, modelować głosem, a dziecko to usłyszy będzie dzięki temu z czasem rozróżniać różne dźwięki i słowa. Pamiętajcie po prostu dziecko uwielbia Was słuchać.

Eksploracja świata przez dziecko

Wasz ukochany kilkumiesięczny niemowlaczek gdy będzie na etapie poznawania, odkrywania i doświadczania otoczenia. Każde dotknięcie, posmakowanie czy powąchanie to jedyny i nie powtarzalny sposób na poznanie wszystkiego co jest w zasięgu ręki. Czy możecie mu pomóc? Oczywiście, przede wszystkim pozwólcie dziecku spokojnie eksplorować jego otoczenie w sposób jakie ono chce. W przypadku gdy chce pełzać, raczkować czy siedzieć w danym miejscu, nie przeszkadzajcie mu, pozwólcie mu na to. W przypadku gdy dziecko już raczkuje lub chodzi zabierzcie go do każdego pomieszczenia i pozwólcie je zobaczyć i poznać. Badania mówią, że jeśli dziecko ma dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu to zdecydowanie lepiej się rozwija. Zdecydowanie szybciej. Dzięki możliwości poznawania własnego domu dziecko staje się z czasem odważniejsze bardziej ciekawe świata. Nie martwicie się o bakterie i zarazki, dziecko musi wziąć do budzi przedmiot i go po prostu poznać.

Rozwój inteligencji poprzez kontakt z innymi osobami

Kontakt z innymi osobami to ważny element w życiu dziecka. Maluchy na etapie rozwoju potrzebują coraz więcej osób w swoim otoczeniu. Z czasem nie wystarcza już mama i tata, po prostu potrzebuje do zabawy zarówno dzieci jak i dorosłych. Mając kontakt z innymi osobami poznaje w jaki sposób reagować w różnych sytuacjach. Dzięki temu uczy się współistnienia i dzielenia z innymi. Jeśli to tylko możliwe to wychodźcie z domu każdego dnia. Korzystajcie z placów zabawi i odwiedzajcie je często bo Wasze dzieci tego potrzebują. Czasem bywa i tak, że nie macie znajomych z dziećmi, w takim wypadku place zabaw są niezastąpione, poznacie tam masę rodziców z dziećmi, którzy na pewno będą wspaniałymi kompanami zabaw dla Waszych dzieci. Dzięki temu rozwój społeczny dziecka mocno się wzbogaci.

Wnioski i podsumowanie

Wszystkie podane przez nas sposoby sprawią, że dziecko będzie się bardzo dobrze rozwijać, a przede wszystkim pozna świat na każdym poziomie i wszystkimi zmysłami. Poznawanie świata na wiele różnych sposobów i bardzo intensywnie wpłynie korzystnie na rozwój każdej ze sfer dziecka, a zwłaszcza na sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną

Zdjęcie: Yuri Shirota – unsplash

8 Responses to Rozwój inteligencji u niemowląt

 1. Mama Maurycego pisze:

  Bardzo fajny artykuł. Z pewnością skorzystam z tych rad 🙂 Super, że Was znalazłam.

 2. Mama Jasia pisze:

  Super! Dokładnie tak! Mój Jasiu za dwa tygodnie kończy 9 miesięcy i rozumie już coraz więcej, a gdy zawołam “chodź do mnie” pełznie od razu z ogromnym uśmiechem na buzi! 🙂

  • Jasiu super, cieszymy się razem z Wami! To taki okres bardzo szybkiego rozwoju. Czasem się okazuje, że już na drugi dzień pojawia się coś nowego, a my jesteśmy zaskoczeni ile dziecko “łapie” w te kilka godzin.

 3. Madzia pisze:

  Super napisane, aż nie mogłam przestać czytać. Na pewno wezme do serca rady 🙂

 4. My, mała wielka rodzina pisze:

  Bardzo ciekawie opisany artykuł, to prawda są to bardzo ważne aspekty w życiu każdego maluszka, który z każdym dniem rozwija się coraz bardziej i staje się coraz to mądrzejszym młodym człowiekiem, a później nie raz potrafi zaskoczyć pytaniami swoich rodziców 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.