Jak oswoić lęk przed porodem?

Większość kobiet na pewno spotka się z tym lenkiem. Praktycznie każda kobieta która chce mieć dzieci zaczyna obawiać się porodu. Zdarza się to również na różnym etapie życia. Zwłaszcza pierwsze dziecko to mnóstwo pytań: czy sobie poradzą a na pewno wielka radość pomieszana z jeszcze większą niewiadomą. Kolejne pytania jakie często sobie stawiamy to: czy zdążę do szpitala, czy będzie bolało, a do tego jeszcze emocje i hormony. Poród to naturalna rzecz i jedyne rozwiązanie, aby dziecko mogło przyjść na świat. Tym samy należy się jak najszybciej oswoić z lękiem przed porodem. Może warto podejść do tego zadaniowo. Pamiętajcie rodziły miliony kobiet przed nami, codziennie rodzą dziesiątki tysięcy a i na pewno miliony urodzą po nas. Rodziłam ja, moja mama, babcia, teściowa, rodziła twoja mama, twoja babcia to i każda z Was sobie poradzi.

Co zrobić, aby oswoić się z porodem:

 • Nie przewiduj żadnych komplikacji
 • Przestań czytać fora i gazety
 • Pamiętaj że pomagasz dziecku
 • Miej plan porodu
 • Przygotuj torbę do szpitala
 • Zapisz się do szkoły rodzenia
 • Spotykaj się z przyjaciółmi, relaksuj się, przebywaj na świeżym powietrzu
 • Szczerze rozmawiaj ze swoim partnerem

Nie przewiduj żadnych komplikacji

Nie przewiduj, że coś może pójść nie tak, nie planuj każdego szczegółu. Dlaczego, bo gdy będziesz chciała wszystko kontrolować, to gdy coś będzie inaczej niż sobie wyobraziłaś, to możesz uznać, że coś się dzieje źle. Przez to będzie ciężko zaakceptować i podążać za tym co mówi Twoje ciało. Zaufaj jemu, sobie i dziecku. Każda kobieta, została przez naturę zaopatrzona w wszystkie niezbędne umiejętności by wydać na świat małego człowieka. Często pojawia się pytanie o ból, boisz się go, ale jeśli ktoś powie, że to był mały/duży/wielki czy to jest to samo dla każdej z nas? Nie! Pamiętaj każda z nas ma inny próg bólu, każda z nas inaczej go odczuwa. Nie wiesz, jak będzie u Ciebie, więc się tym nie zamartwiaj niepotrzebnie.

Przestań czytać fora i gazety

Jesteś ciekawa jak przebiega poród, jak wygląda i jak się do niego dobrze przygotować? Nie szukaj tej wiedzy na forach w gazetach, nie czytaj historii ze stron internetowy, a po prostu szukaj kompetentnej wiedzy. Zapytasz dlaczego? Ponieważ możesz sobie wyobrazić, że jeśli jakaś kobieta coś opisała to z Tobą będzie tak samo, zapiszesz sobie w głowie przeżycia i doświadczenia innej osoby. To najlepszy przepis na zaprogramowaniem sobie lęku przed porodem od innej osoby. Każda z nas przeżywa poród w inny sposób. To normalne.

Pamiętaj że pomagasz dziecku

Poród jest niezwykłym i wyjątkowym przeżyciem dla kobiety, to również niesamowite przeżycie dla dziecka. W związku z tym warto sobie uświadomić, że pomagamy dziecku przyjść na świat. Dzięki takiemu ukierunkowaniu myśli nie będziesz mieć czasu na myślenie o lęku. Myślę, że gdy my matki jesteśmy spokojniejsze, nasze myśli są ukierunkowane to również dziecku jest łatwiej przyjść na świat.

Miej plan porodu

Zastanów się jak chcesz by Twój poród wyglądał. Opisz go i przedstaw swojej położnej. Jest to standardowa praktyka aktualnie więc nie powinno być z tym problemu. Taki plan porodu pokazuje osobom, które będą się Tobą opiekować jakie są Twoje oczekiwania oraz potrzeby. Nie mniej jednak pamiętaj o tym żeby nie przywiązywać się do tego planu sztywno i zaufać również temu, co podpowiadają ci położna czy lekarz. Traktuj plan jako swego rodzaju szkic i założenia. Będzie on przez personel respektowany oczywiście jeśli z dzieckiem będzie wszystko w porządku. Jednak jeśli osoby z personelu położniczego zobaczą że założenia są nierealistyczne do danej sytuacji wtedy trzeba odpuścić i zaufać, oni przeprowadzili już wiele kobiet przez proces porodu.

Przygotuj torbę do szpitala

Myślę, że warto przygotować zawczasu (kilka tygodni przed planowanym terminem porodu) torbę do szpitala z najpotrzebniejszymi rzeczami. Pozwala to mieć komfort, że w każdej chwili jestem gotowa i mogę iść do szpitala rodzić. Zastanów się oczywiście również nad takimi rzeczami które zwiększą Twój komfort i bezpieczeństwo np. ulubiona książka.

Zapisz się do szkoły rodzenia

Nic bardziej nie przygotuje Cię do porodu jak szkoła rodzenia. Zajęcia w przygotowujące do porodu i opieki nad noworodkiem to coś wspaniałego. W czasie takich spotkaniach dowiesz się, jak przebiega poród, jak pielęgnować dziecko i jak zadbać o siebie w ciąży i połogu.

Spotykaj się z przyjaciółmi, relaksuj się, przebywaj na świeżym powietrzu

Nie marnuj czasu ciąży na zamartwianie się. To piękny czas, który wykorzystaj dla siebie i dla dobra Twojego dzieciaczka. Szkoda czasu na zamartwianie się na zapas. Jeśli czytasz te słowa to już dzisiaj umówi się ze znajomymi na wspólny wypad do lasu, gdzie się zrelaksujesz, odpoczniesz. Właśnie teraz jest czas dla Ciebie i Twojego dzidziusia nie zmarnuj go!

Szczerze rozmawiaj ze swoim partnerem

Rozmawiajcie ze sobą szczerze! Jeszcze dzisiaj porozmawiajcie o tym czego się obawiasz, ale również na co czekasz i jak bardzo się cieszysz na ten czas. Przemyśleniami swoimi dziel się z partnerem on też tego potrzebuje by wiedzieć jak się czujesz i o czym rozmyślasz. Może warto zaangażować w plan porodu, stwórzcie go razem. Dla was obojga poród jest wielkim wydarzeniem i każde bardzo mocno ten czes przeżywa. Mężczyzna co prawda nie rodzi dziecka, ale martwi się o Ciebie i Wasze dziecko.

Jeżeli żaden oraz wszystkie wymienione powyżej sposoby nie pomagają to może się okazać, że lęk jest zbyt głęboko zakorzeniony w psychice wtedy koniecznie porozmawiaj o nim ze swoim lekarzem oraz położną. Nie lekceważ tego, gdyż może niekorzystnie wpłynąć na ciążę oraz jej przebieg (może to syndrom tokofobii, czyli fobii przed porodem).

Zdjęcie: Andrea Bertozzini – Unsplash

6 Responses to Jak oswoić lęk przed porodem?

 1. Madzia pisze:

  Dobre porady 🙂
  Szkoda, że przy pierwszym porodzie nie miałam okazji je poznać. Teraz – kiedy już wiem co mnie czeka, łatwiej jest przeżyć i wiem że dam radę

 2. Kalina pisze:

  Zgadzam się w 100% 🙂 Większość opisanych punktów już “przerobiłam” i może właśnie dlatego do zbliżającego się porodu podchodzę raczej z zaciekawieniem i ekscytacją niż z lękiem. Wiadomo, chyba jak każda kobieta boję się bólu oraz tego, czy z dzieckiem wszystko będzie dobrze. Ale staram się nie zaprzątać sobie tym głowy.

 3. Lidka pisze:

  No cóż, ja jeden poród mam za sobą – jak dla mnie było to bardzo ciężkie doświadczenie. Wszystko pamiętam, nie jest prawdą, że się zapomina. Choć tak już 5 minut po, jak człowiek wie, że wszystko jest ok z dzieckiem to radość jest ogromna. A teraz rodzę lada dzień i boję się naprawdę bardzo, a nawet bardziej niż za pierwszym razem. Raz, że wiem co mnie czeka, a dwa, mam już córkę w domu i nie chciałabym, żeby mi się coś stało. Oczywiście przeżyłam, więc dałam radę, ale stres jest spory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.