Kangurowanie, czyli kontakt skóra do skóry

“Kangurowanie” to naturalna metoda w której mamy bliski kontakt ciała matki i dziecka. Jest to określony sposób trzymania dziecka skóra przy skórze, który umożliwia maluszkowi bliski kontakt z Mamą tzw. skóra do skóry. Nazwa tego sposobu układania dziecka została zaczerpnięta ze świata zwierząt, w wyniku obserwacji a jakżeby inaczej: kangurów.

Najważniejsze co powinniście wiedzieć o kangurowaniu:

Bliski kontakt skóra do skóry

Kiedy dziecko leży na Tobie i jest w tak bliskim kontakcie, może słyszeć bicie Twojego serca, poczuć Twój oddech, wszystko to pozwala mu przypomnieć sobie jak jeszcze był w brzuchu. Poznaje Twój zapach i jest ogrzewany od Twojego ciała. Pozwala mu to czuć się bezpiecznie i być spokojniejszym. Najczęściej w tej pozycji maluszek zasypia, bo czuje się bezpiecznie, a to pozwala mu spać spokojnie i głęboko. Taki sen różni się od snu w łóżeczku bo jest głębszy i szybciej oraz lepiej dziecko odpoczywa co pozwala się maluszkowi lepiej rozwijać. Czasem podczas podczas tego procesu dzieciaczek szuka kontaktu wzrokowego z Tobą, to wspaniale wpływa na powstanie wyjątkowej więzi między Wami.

Kangurowanie idealna metoda relaksu i kontaktu dziecka z mamą

Metoda kangurowania jest bardzo znana w szpitalach, a zwłaszcza na oddziałach noworodków oraz neonatologicznych. Badania potwierdzają, że ten sposób kontaktu ciała matki i dziecka, sprawia, że dzieciaczki stają się spokojniejsze i lepiej się rozwijają. W czasie kontaktu oddech maluszka się stabilizuje, zwiększa się jego odporność organizmu oraz zwiększa się przyrost wagi. Karmienie piersią jest łatwiejsze ponieważ stabilizuje się również laktacja. A mama nabiera lepszej pewności siebie i samopoczucie bo gdy tulisz do siebie niemowlę, wydzielają się u Ciebie hormony szczęścia. Dzięki dużej dawce relaksu kangurowanie pozwala uniknąć depresji poporodowej.

Jak często stosować kangurkowanie

Kangurkować można tak często jak tylko chcesz i tak długo jak chcesz. Z tym że w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy zaleca się, żeby jednorazowe ułożenie dziecka pozycji kangurka, nie trwało krócej niż godzinę. Dobrze by kangurowanie było stosowane przez osoby z którymi maluszek pozostaje w bliskim kontakcie. Najczęściej jest to mama, tata, rodzeństwo i również mogą to być dziadkowie. Uwaga wcześniaki i niemowlęta z problemami zdrowotnymi, mogą być kangurowane, jeśli ich stan na to pozwala i zawsze za zgodą i pod kontrolą personelu medycznego.

Ułożenie dziecka podczas kangurowania

W trakcie kangurowania dziecko powinno mieć pieluszkę założoną. Dzieciaczek utrzymuje ciepłotę ciała przez kontakt skóry do skóry z Tobą. Natomiast klatka piersiowa i brzuszek dziecka muszą przylegać do Twojej skóry, co zapewni optymalną regulację ciepła. Najwygodniejsza będzie rozpinana bluzka lub koszula, którą z łatwością w każdej chwili okryjesz dziecko. Jeśli za zgodą personelu medycznego kangurujesz wcześniaka na oddziale szpitalnym, koniecznie zapytaj jak prawidłowo zabezpieczyć maluszka przed utratą ciepła. Pozycja kangurowania jest bardzo ważna i najlepiej słuchać rad położnej lub lekarza. Sposób ten polega na tym aby dziecko leżało pionowo pomiędzy piersiami, z główką na jednej piersi, albo troszkę wyżej pod Twoją brodą. Nóżki maluszka muszą być podkurczone. Jeśli siedzisz prosto albo chodzisz, musisz trzymać pośladki dziecka, w celu zwiększenia jego bezpieczeństwa. Jeżeli użyjesz profesjonalnego koca albo chusty, będziesz mogła spokojnie wykonywać codzienne czynności. Jeżeli leżysz wykorzystaj ten czas na chwilę relaksu.

Zdjęcie: Kelly Sikkema – Unsplash

One Response to Kangurowanie, czyli kontakt skóra do skóry

  1. Jadzia pisze:

    Piękne! To musi być cudowne doświadczenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Głęboki kontakt jest czymś niezastąpionym i wspaniałym, a dla dziecka ogromnie potrzebnym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.